top of page
Outdoor Yoga_edited 01.jpg
Foto jedna kopie.png

Narodila jsem se ve stejném roce jako první díl Spielbergových Čelistí. Pokusy v oblasti přírodních věd mě zajímaly již od dětství, k velké radosti mého okolí; zarputilou nitrací toluenu jsem dokázala vyděsit i našeho vynikajícího chemikáře profesora Neužila ze Zlínského gymnázia.

 

Chemie si mě našla i na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy, kde jsem začala přičichávat k výzkumu u profesora Hrabálka. Po promoci v roce 1999 jsem, patrně z nedostatku rozhodnosti, na fakultě pokračovala v doktorském studiu oboru Bioorganická chemie. Mým úkolem bylo připravovat látky, které usnadňují prostup léčiv přes kůži, ale brzy mě začalo více zajímat, jak jednotlivé molekuly v kožní bariéře fungují, jak chrání naše tělo před ztrátou vody a prostupem cizorodých látek, a co se s nimi děje v případě různých onemocnění. K syntetické chemii jsem přibrala dermatologické metody, analýzu lipidů a biofyzikální metody, začaly se rozjíždět mezinárodní spolupráce. Po habilitaci v roce 2009 jsem začala budovat svůj tým, který dnes čítá sedmnáct lidí ze šesti zemí světa. V roce 2017 jsem byla jmenována profesorkou farmaceutické chemie. 

V současné době jsem více maminkou a vedu katedru organické a bioorganické chemie, kde se snažím naučit studenty základy organické chemie. Se svým týmem zkoumám, jak se chovají lipidy v naší kůži ve zdraví i nemoci, a jak tyto znalosti můžeme využít v léčbě různých onemocnění.

Ke koníčkům zahrnujícím „rychle a zběsile“ (na lyžích, kole, bruslích), „široko, daleko“, do zemí, které by mi babička neschválila, jsem na popud svého muže přidala i „hluboko“, (potápění a podvodní fotografii).

  • Facebook
  • Email
  • Instagram

Kateřina Vávrová

bottom of page